» معرفی بهترین ورزش ‌ها برای کودکان

معرفی بهترین ورزش ‌ها برای کودکان

برای این‌که کودکانتان همیشه شاداب و سرحال باشند، بهترین فعالیت برای آنها ورزش کردن است. ورزش یکی از بهترین راهکارها برای مبارزه با بیماری چاقی در دوران کودکی هم محسوب می‌شود. خوشبختانه، بیشتر بچه‌ها تمایل طبیعی به بازی دارند و با ثبت‌نام آنها در کلاس‌های ورزشی، می‌توانید با یک تیر دو نشان را هدف بگیرید. ورزش هم راهی عالی برای مهار کردن تمام انرژی طبیعی (بیش‌فعالی) کودکان است و هم کودکتان بدنی سالم و قوی خواهد داشت. پس اهمیت فعالیت بدنی برای کودکان غیرقابل انکار است. بنابراین با کاغذرنگی همراه باشید تا با ملاک‌هایی برای انتخاب بهترین ورزش ها برای کودکان آشنا شوید.

بهترین ورزش ها برای کودکان زیر 5 سال

بیش‌تر والدین کودکان می‌دانند که در پیش دبستانی بچه‌ها انرژی طبیعی زیادی دارند. آنها عاشق دویدن، پرش و بازی هستند؛ اما مهارت‌هایی مانند هماهنگی دست، چشم و توانایی پیروی از قوانین را بلد نیستند. بچه‌های این گروه سنی تمایل دارند بیشتر در فعالیت‌هایی شرکت کنند که مهارت‌های آن‌ها را حین انجام کارهای دلخواهشان پرورش دهد. به‌عنوان مثال وقتی که کنار غذا دادن به فرزندتان با او بازی می‌کنید، بهتر غذا می‌خورد.

بهترین ورزش ها برای کودکان

برای این گروه سنی، همچنین فعالیت‌های توصیه می‌شود که

  • بیش از حد از لحاظ ساختاری و تمرینی پیچیده نباشد.
  • در ایجاد کنترل خود، آگاهی از بدن و اعتماد‌به‌نفس به کودک کمک کند. این مهارت‌ها کمک می‌کند فرزند شما برای ورزش‌های فوتبال، شنا، والیبال و… آماده شود.

ورزش های سرگرم‌کننده برای کودکان زیر 5 سال

  • ژیمناستیک
  • شنا
  • دوچرخه سواری
  • کاراته
  • فوتبال

شنا و دوچرخه‌سواری می‌تواند توسط والدین در خانه آموزش داده شود و ارزان‌ترین شکل فعالیت بدنی هم به‌نظر می‌آید. بنابراین بهتر است هر روز با کودک خود تمرین کنید و نکات ایمنی و مهارت‌ها را با دقت به کودک خود آموزش دهید.

همچنین می‌توانید کودک خود را در کلاس‌های ژیمناستیک و لیگ‌های فوتبال عضو کنید.

مهارت‌های اساسی در این ورزش‌ها به اندازه سایر ورزش‌ها پیچیده نیست و همین باعث می‌شود این ورزش‌ها برای کودکانی که برای اولین بار ورزش می‌کنند، انتخاب مناسبی باشد؛ چراکه تسلط بر مهارت جدیدی که متناسب با سن باشد، باعث افزایش اعتماد‌به‌نفس و ایجاد انگیزه در ادامه راه می شود.

دوچرخه سواری

مزیت بهترین ورزش ها برای کودکان در سنین پایین

از نظر جسمی، هر فردی می‌تواند حرکات ورزشی را بیاموزد و در اجرای آن پیشرفت کند. این امر باعث می‌شود کنترل و آگاهی افراد به‌ویژه کودکان روی بدن تقویت شود و کیفیت حرکات به‌تدریج بهبود پیدا کند.

از دیدگاه روانشناختی ورزش مستمر نظم، تعهد و کنترل روی بدن را در افراد بیشتر خواهد کرد. یک برنامه ورزشی منظم حتی به کودکان در سنین پایین هم احساس تسلط و اعتمادبه‌نفس می‌دهد و خردسالانی که به بدن خود اطمینان دارند، در مهارت‌های اجتماعی، دوران دانشگاه و برنامه‌ریزی‌های آینده اعتماد‌به‌نفس بیش‌تری پیدا می‌کنند!

بهترین ورزش ها برای کودکان

کودکتان در سن زیر پنج سال ممکن است از نظر رشد شخصیتی برای لذت از ورزش‌هایی مانند فوتبال، والیبال، شنا و … آماده نباشد. بنابراین اگر کودکتان می‌گوید از فوتبال یا ورزش‌های دیگر متنفر است، نگران نباشید! این بدان معنا نیست که کودک شما به فکر ورزش نیست، بلکه ممکن است فقط درک درستی از ورزش موردنظر نداشته باشد یا واقعا ورزش دیگری با خلق‌وخوی او سازگارتر باشد.

بنابراین کمی صبورانه با این موضوع مواجه شوید و سعی کنید ورزش موردنظر را به او بشناسانید یا سایر فعالیت‌های ورزشی را به معرفی کنید.

بدنسازی و ژیمناستیک


بهترین ورزش ها برای کودکان 5 تا 12 سال

توانایی‌های جسمی کودکان با افزایش سن به پیش‌رفت خود ادامه می‌دهد و علایق فردی آنها را هم درگیر می‌کند. در این مرحله، ایده خوبی است که به کودکانتان کمک کنید تا سمت ورزش‌های که برای سن، شخصیت و توانایی‌های آنها مفید هستند، بروند.


برای اینکه بتوانید ادامه این مطلب را بخوانید، فقط کافی است که روی اینجا بزنید تا با بقیه مفاهیم این مطلب آشنا شوید.فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله